Dlaczego Lagoon?
Na czym to polega?
Proces czyszczenia
Jak otworzyć pralnię?
Finansowanie - leasing
Logowanie
pomysł na twoj biznes

Proces czyszczenia


Proces czyszczenia garderoby w systemie Electrolux Lagoon jest bardzo prosty i szybki. Po jednodniowym szkoleniu każdy operator pralni jest w stanie wykonać go poprawnie. Wszystkie skomplikowane operacje wykonują za użytkownika maszyny. Połączenie zaawansowanej technologii oraz umiejętności personelu pralni zapewniają doskonały rezultat czyszczenia. 

Cały proces czyszczenia w Lagoon, składa się z kilku kroków:

1. Przyjęcie garderoby i sortowanie
2. Odplamianie oraz zapieranie
3. Kąpiel wodna w pralnico-wirówce
4. Suszenie w suszarce bębnowej
5. Wykańczanie

1. Przyjęcie garderoby i sortowanie

Przyjmując odzież do czyszczenia, upewnij się, że nic nie zostało w kieszeniach. Sprawdź, czy żadne przedmioty (np. długopis) nie przedostały się pod podszewkę. Jeżeli stwierdzisz jakiekolwiek uszkodzenia (rozdarcia, rozprucia) lub braki guzików, odnotuj to w obecności klienta na pokwitowaniu przyjęcia odzieży. W przypadku gdy zauważysz trudne plamy, warto jest zapytać klienta o ich pochodzenie. 

Ułatwi to dobór odpowiedniego środka do oplamiania.
Sprawdź metki ubraniowe, aby ustalić skład tkanin.
Sprawdź metkę pod kątem zalecanych metod i instrukcji prania.
Sortowanie powinno odbywać się ze względu na skład tkaniny, kolor oraz gramaturę. Należy pamiętać, aby nie czyścić w jednym cyklu delikatnych (lżejszych) ubrań razem z ciężkimi (np. marynarki z płaszczami).
Niektóre ubrania mogą wymagać zapierania, szczególną uwagę przywiązuje się do tłustych plam.
Ubrania posiadające zamek, metalowe guziki, aplikacje z ostrymi krawędziami, należy prać w specjalnych workach, aby uniknąć możliwości uszkodzenia innych ubrań.
Proces Lagoon zapewnia bardzo delikatną kąpiel wodną, dzieki czemu guziki i aplikacje nie mają możliwości ulec uszkodzoniom. Grafiki, biżuteria, koraliki itp. nie stanowią przeszkody dla czyszczenia metodą Lagoon. Proces jest na tyle delikatny i bezpieczny, że doskonale nadaje się do czyszczenia np. sukien ślubnych, co jest niemożliwe w klasycznej pralnii chemicznej.

2. Odplamianie oraz zapieranie

Przed rozpoczęciem usuwania plam konieczne jest ustalenie pochodzenia plamy. Informacje otrzymane od klienta znacznie ułatwiają proces odplamiania.
W zależności od pochodzenia i rodzaju mocniejszych zanieczyszczeń wybierany jest odpowiedni środek do odplamiania.
W przypadku zauważenia tłustych plam, szczególnie w okolicach kołnierzyków, kieszeni i mankietów marynarek, należy zastosować środek do zapierania. 
Usuwanie plam odbywa się za pomocą specjalnych środków przy użyciu stołu detaszerskiego.

3. Kąpiel wodna w pralnico-wirówce

Pralnico-wirówka Lagoon posiada dwanaście programów służących do czyszczenia garderoby oraz kilka dodatkowych służących do prania wodnego. Te same programy występują w wersji "pół wsadu". Maszyna posiada przejrzyste menu w języku polskim, z którego wybiera się odpowiedni program dobrany do danego typu garderoby.

Cechy wyróżniające maszynę działającą w technologię Lagoon:
Stosunek załadunku pralnico-wirówki wynosi 1:20, jest to połowa maksymalnego wsadu. Urządzenie zapewnia bardzo delikatną akcję mechaniczną.
Stosunek "obrót bębna/wstrzymanie/zmiana kierunku obrotu" wynosi 5/25/5 sekund. Prędkość - 4,6 obr/min.
Temperatura obróbki wynosi maksymalnie 33 °C. Ważną cechą urządzenia jest to, że temperatura roztwóru czyszczącego najpierw sprowadzana jest do żądanej wartości, a dopiero potem roztwór wprowadzany jest do bębna. Podczas procesu czyszczenia, detergenty podawane są zgodnie z określonymi parametrami, pod względem momentu dozowania oraz odpowiedniej ilości.

Temperatura płukania wynosi 25°C. Podczas płukania, stosowane są zgodnie z technologią, środki ułatwiające wykańczanie garderoby. Pralnico-wirówka Lagoon to jedyne urządzenie, w którym podgrzewana jest woda służąca do płukania. Ma to związek z tym, iż niektóre środki działają dopiero w określonej temperaturze.

Prędkość wirowania wynosi od 150 do 980 obr/min. Całkowity czas cyklu to 30 min.

4. Suszenie

Duże znaczenie w technologii czyszczenia garderoby Lagoon ma także proces suszenia.
Bęben suszarki należy rozgrzać przez 5 minut przed rozpoczęciem pracy.

Należy wybrać Właściwy program suszenia, w zależności od rodzaju tkaniny:
Najwyższa temperatura: Bawełna, Syntetyczne, Wełna
Średnia temperatura: Len, Jedwab

Suszarka automatycznie wyłącza się po osiągnięciu odpowieniego stopnia wilgotności wsadu.
Po zakończeniu procesu suszenia, należy wstrząsnąć każdą z części garderoby.

5. Wykańczanie


Technologia czyszczenia wodnego Electrolux Lagoon - gwarantuje, iż każdego rodzaju garderoba (także ta, na której metkach widnieje symbol "czyścić chemicznie") wraca do oryginalnych rozmiarów i kształtów geometrycznych po wykonaniu procesu czyszczenia w środowisku wodnym.

Koncepcja czyszczenia wodnego Lagoon™ zawiera w sobie specjalny sprzęt do wykańczania garderoby, który zapewnia najwyższej jakości wyniki przy zachowaniu wysokiego poziomu wydajności.

Proces wykańczania obejmuje:


1 . Wykorzystanie uniwersalnego manekina parowego FFT-WC. Manekin fasonowy FFT-WC przeznaczony jest do wykańczania w wysokiej temperaturze głównie wyczyszonych marynarek i płaszczy. Dzięki użyciu manekina, odzież fasonowa w bardzo łatwy sposób jest automatycznie prasowana oraz wraca do swojego pierwotnego kształtu. Manekin posiada półautomatyczne programy oraz tryb manualny.

2 . Opcjonalnym urządzeniem wykończeniowym stosowanym w systemie Lagoon jest parowy manekin do spodni FTT-WC. Użycie parowego manekina do spodni znacznie skraca proces wykańczania.

3 . Wykańczanie - ostateczne poprawki przy stole do prasowania. Stół do prasowania FIT1-WC został stworzony specjalnie dla technologii Lagoon. Podczas prasowania na stole, operator odpowiedzialny jest za końcowy efekt całego procesu. Osiągnięcie doskonałego rezultatu możliwe jest dzięki funkcjom stołu takim jak: odsys, nadmuch i podgrzew blatu, zestaw prasulców oraz najwyższej jakości żelazko parowo-elektryczne. Stół wyposażony jest w sterowanie znajdujące z obu stron blatu, co ułatwia pracę oraz jest przyjazne także dla osób leworęcznych. 

Należy pamiętać, że wynik wykończenia zależy nie tylko od możliwości i specyfikacji sprzętu, ale także od umiejętności operatora.

Za każdym razem przeprowadzamy profesjonalne szkolenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zapewnić niezbędne wsparcie dla operatorów korzystających z technologii Lagoon. 

Dodatkowo na życzenie klientów możemy zorganizować dodatkowe szkolenia przed otwarciem pralni w innym doświadczonym salonie czyszczenia garderoby Electrolux Lagoon.