Jak otworzyć własną pralnię Lagoon?
Wybór miejsca
Pomysł otwarcia pralni działającej w systemie Electrolux Lagoon sprawdza się dokonale zarówno w mniejszych miejscowościach jak i w dużych miastach. Obecnie kilkanaście salonów Lagoon działa w niedużych miastach około 15.000 mieszkańców, co jest dobrym rozwiazaniem ze względu na małą, lub brak konkurencji oraz zazwyczaj niskie koszty wynajmu lokalu. Lokale najczęsciej umieszczone są w centrach miast przy głównych ulicach. Dobre lokalizacje to także lokale położone w obrębie dyskontów spożywczych lub w pasażach handlowych. Bardzo istotną cechą jest odpowiednia ilość miejsc parkingowych przed wejściem do pralni. Pralnia Lagoon nie jest uciążliwa w żaden sposób dla sąsiadów. Nie produkuje nieprzyjemnych zapachów w przeciwieństwie do pralni chemicznych i nie generuje nadmiernego hałasu. Lagoon doskonale sprawdza się także w centrach handlowych.
Powierzchnia lokalu
W dzielnicy handlowej w centrum miasta, przy uczęszczanej przez przechodniów ulicy, w lokalu posiadającym dużą widoczną witrynę, do otwarcia pralni wymagana jest powierzchnia wynosząca co najmniej 55 m2. W centrum handlowym wystarczy 45 m2 z możliwością usytuowania lady na skraju pomieszczenia pralni tak, aby klienci mogli być obsługiwani bezpośrednio od strony galerii. W ten sposób 45 m2 jest w całości zagospodarowane jako przestrzeń robocza. Ze względu na to, iż w urządzeniach ze specyfikacją Lagoon można także świadczyć usługi prania wodnego, warto zastanowić się nad większym lokalem. System posiada możliwość rozbudowy o kolejne urządzenia, a także o magiel, co znacznie zwiększa możliwości pralni.
Warunki lokalowe
- Instalacja elektryczna
Podstawowa wersja wyposażenia wymaga przydziału mocy w pomieszczeniu pralni na poziomie 40kW. Większość urządzeń zasilanych jest trójfazowo.
- Wentylacja
W lokalu należy zapewnić sześciokrotną wymianę powietrza w ciągu godziny. Do suszarki bębnowej należy podłączyć przewód wentylacyjny o przekroju 200 mm odprowadzjący ciepłe powietrze na zewnątrz pomieszcznia. W przypadku zastosowania magla, również wymagane jest odprowadzenie powietrza na zewnątrz (przekrój 40-125 mm)
- Instalacja wodno-kanalizacyjna
Pralnico-wirówka wymaga podłączenia do odpływu znajdującego się w posadzce. Wymagana średnica odpływu wynosi: 50-75mm. Należy zapewnić trzy zawory wody DN20 (3/4") dla pralnico-wirówki, może być to woda ciepła oraz zimna. Wytwornica pary wymaga podłączenia wody 16 mm oraz odpływu DN15.
- Instalacja parowa oraz sprężonego powietrza
Zazwyczaj podczas instalacji urządzeń sami wykonujemy wymaganą instalację parową (dodatkowy koszt węży parowych teflonowych w oplocie stalowym z izolacją silikonową) oraz sprężonego powietrza. Istnieje możliwość wykonania jej samodzielnie przez klienta według naszych wytycznych.
- Instalacja gazowa - opcjonalna
Część urządzeń opcjonalnie może być zasilana gazem. W przypadku dostępu do sieci gazowej, warto zastanowić się nad urządzeniami zasilanymi gazem. Koszt eksploatacji maszyn gazowych jest znacznie niższy w porównaniu z wersjami elektrycznymi urządzeń. Dodatkowo zastosowanie urządzeń gazowych zmniejsza wielkość niezbędnego przydziału mocy. Należy też pamiętać, że w przypadku urządzeń gazowych niezbedne jest wykonanie kominów wentylacyjnych ze stali kwasoodpornej wyprowadzonych ponad linię dachu.
Projekt
Na podstawie rysunków przesłanych przez klienta wykonujemy wstępny plan rozmieszczenia urządzeń w pralni. Dzięki temu w łatwy sposób można ocenić, czy lokal nadaje się do prowadzenia tego typu działalności. Tworzymy wizualizację całego pomieszczenia oraz przesyłamy dokładne wytyczne dotyczące wymaganej instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacji. Przed rozpoczęciem prac w lokalu warto także skonsultować sprawę z Sanepidem, który odbiera lokal. Bardzo przydatne okazują się w tym momencie plan oraz wizualizacja pralni.
Instalacja
Po otrzymaniu zamówienia, dostarczamy na miejsce inwestycji wszystkie potrzebne urządzenia (zazwyczaj cykl produkcyjny zamyka się w 5 tygodniach). Przeprowadzamy montaż całego systemu, co zajmuje zazwyczaj około dwóch dni.
Pracownicy
Do obsługi pralni Lagoon wymaganych jest dwóch pracowników. Warto szukać osób, które mają doświadczenie w prasowaniu, co znacznie ułatwia obsługę systemu i od razu zapewnia wysoką jakość wykończenia garderoby.
Szkolenie
Po instalacji urządzeń przeprowadzamy obowiązkowe, jednodniowe szkolenie personelu pralni, prowadzone przez eksperta z centrali Electrolux. Możliwe jest dodatkowe szkolenie przed montażem urządzeń w jednym z instniejących salonów Lagoon (może wiązać się to z dodatkowym kosztem). W przypadku takiej potrzeby umożliwiamy kolejne szkolenia na miejscu lub w innej doświadczonej pralni Lagoon.
Otwarcie pralni
Przed otwarciem pralni przekazujemy nowym właścicielom wszelkie materiały marketingowe dotyczące Lagoon. Oprócz pakietu ulotek, umożliwiamy dostęp do bazy zdjęć Electrolux'a zawierającej wszelkiego typu grafikę dotyczącą systemu: logotypów Lagoon, Woolmark oraz Electrolux. Na podstawie tych materiałów można stworzyć dekorację witryny pralni, plakaty oraz bannery reklamowe. Dostarczamy również gotowe materiały graficzne do druku, jak ulotki, broszury, zawieszki na wyczyszczone ubrania, plakaty itp.
Finansowanie
Popularną formą finansowania pralni Lagoon, jest leasing maszyn. W zakładce FINANSOWANIE-LEASING znajdą Państwo namiary na naszych sprawdzonych doradców leasingowych. Ponieważ jesteśmy stałym dostawcą systemów pralniczych dla klientów firm leasingowych, procedury trwają znacznie krócej.